Během své praxe jsem se podílel na řadě zajímavých projektů. Zde jsou některé z nich.
V letech 2005-2007 jsem pracoval pro eBanku jako Java vývojář. Vyvíjel jsem interní desktopové aplikace (Swing) a později distribuované aplikace na platformě Java EE. Asi nejsem sám, pro koho byla eBanka srdeční záležitostí. Tato značka sice už z trhu zmizela, ale zájemci se mohou podívat na neoficiální klubové stránky eBanka.ch.
V roce 2008 jsem byl členem týmu, který měl za úkol vytvořit nový web pro spojenou banku. Měl jsem na starosti návrh a realizaci aktivních komponent – zejména:
Java EE architektura, implementace prezentační, aplikační i datové vrstvy, mezipaměť, generování grafů.
Zajímám se o datové modelování, dotazovací jazyk SQL a obecně relační databáze a chtěl jsem se o tyto znalosti podělit s ostatními. Proto jsem v roce 2009 vytvořil webovou aplikaci, která slouží k výuce jazyka SQL. Tato aplikace je svobodný software a je napsaná v Javě.
Více než dvacet lekcí vás provede od úplných základů až k pokročilejším SQL dotazům. Naučíte se např. spojovat data z více tabulek, seskupovat výsledky nebo používat agregační funkce. Můžete si zakoupit licenci (pro instalaci u vás) nebo si objednat verzi běžící na mém serveru. K dispozici je i plnohodnotná demoverze. Aplikace sídlí na sql-vyuka.cz, kde najdete také informační portál a poradnu věnované databázím.
V roce 2011 jsem pracoval na projektu pro společnost Acision. Jednalo se o vývoj softwaru v Javě pro mobilní operátory. Bylo to náročných, ale příjemných, pět měsíců ve skvělém týmu. Ačkoli to může znít jako fráze, musím říct: bylo mi ctí s vámi pracovat.
Spolupráci na dalších projektech jsme obnovili v letech 2012 a 2013.
Ve volném čase jsem vytvořil program na generování webových stránek. Vstupem programu jsou XML soubory s jednoduchou syntaxí (základem jsou známé XHTML značky + metadata) a výstupem webové stránky s jednotným vzhledem, vygenrovaným obsahem, RSS/Atom a Sitemap.xml. Generátor staví na XSLT transformacích a sestavovacím systému Ant.
Na Vysoké škole ekonomické v Praze jsem měl na starosti projekt zavedení systému pro jednotné přihlašování uživatelů (SSO). Řešení je postavené na svobodném softwaru Shibboleth. Systém se používá od roku 2012 a je zapojen do federace eduID.cz, takže se uživatelé mohou bezpečně přihlašovat i ke službám běžícím na jiných školách nebo institucích.
Na přelomu let 2013/2014 jsem napsal první verzi dávkového klienta pro relační databáze. SQL-DK umí pracovat s libovolnou databází, pro kterou existuje JDBC ovladač (tzn. prakticky všechny). Program lze rozšiřovat pomocí výstupních modulů tzv. formátovačů.
Do oboru bankovnictví jsem se vrátil v roce 2014 po několika letech věnovaných převážně telekomunikacím. Pracoval jsem na projektu, kde jsem měl na starosti zejména serverovou část internetového bankovnictví (Java, Spring a SQL).
V roce 2016 jsem se ujal role architekta na projektu integrační vrstvy pro banku Creditas. Náš tým pomohl Creditasu s transformací ze záložny na banku a s propojením bankovního jádra, internetového bankovnictví a řady dalších systémů včetně napojení platebních karet (implementace standardu ISO 8583).
Na konci roku 2018 jsem se pustil do projektu Relational pipes. Jde o otevřený datový formát pro popis relačních dat a sadu nástrojů pro práci s těmito daty. Relational pipes v sobě spojují myšlenky unixových rour a relačních databází.
Po mnoha letech spokojeného používání Linuxu (resp. GNU/Linuxu jako celku) jsem v roce 2020 přispěl svým kouskem kódu do Jádra a stal jsem se spoluautorem tohoto úžasného projektu. Jedná se zatím o tři patche (1, 2, 3), které přidávají podporu pro zvukovou kartu Pioneer DJ DJM-250MK2 (mixážní pult).
Čas od času si najdu chvíli na psaní článků do odborných magazínů. Na moji tvorbu můžete narazit na serverech jako jsou AbcLinuxu.cz, Root.cz, LinuxSoft.cz a další. Ukázka článků: