Šifrování

Dávám přednost šifrované e-mailové komunikaci. Jen tak lze zaručit, že se naše zprávy nedostanou do rukou nikomu nepovolanému. Při použití elektronického podpisu se navíc předejde falšování zpráv. Když vám např. pošlu elektronicky podepsanou fakturu, tak máte jistotu, že je na ní správné číslo účtu a že peníze neposíláte nějakému podvodníkovi, který se za mne vydává (což je jinak při použití nešifrovaných/nepodepsaných e-mailů velice snadné).

Proto vám doporučuji používat šifrování a elektronický podpis. V současné době jsou rozšířené dvě technologie – OpenPGP (GnuPG) a S/MIME. Z hlediska bezpečnosti jsou rovnocenné, liší se svým návrhem (pavučina důvěry vs. certifikační autority). Výběr je na vás – já používám oboje.

(x509 certifikát je vydaný certifikační autoritou StartSSL – její kořenové certifikáty byste už měli mít ve svém poštovním klientu a internetovém prohlížeči, takže není potřeba stahovat a instalovat můj x509 certifikát, v případě potřeby je najdete zde: StartSSL.com)

I tyto stránky si můžete prohlížet pomocí šifrovaného protokolu (HTTPS). To je velmi vhodné, pokud si z nich stahujete moje šifrovací klíče nebo jiná důležitá data.

© 2019 František Kučera